Vánnoční příběh v 66 vteřinách - video

Papírové video

Měsíc před loňskými Vánocemi (2017) jsem byla oslovena křesťanským společenstvím Mozaika s prosbou o vytvoření originální pozvánky na vánoční shromáždění. Nemělo se však jednat o obyčejnou papírovou pozvánku, jak by se mohlo zdát, ale mělo jít o video.

Úkol byl jasný, video mělo být zpracováno tak, aby nějakým zajímavým způsobem „převyprávělo“ Vánoční příběh z Bible, který oslavuje narození Ježíše Krista. Celé video však nemělo trvat déle než 2 minuty. Jenže jak na to?

Nabízelo se hned několik možností, jak se k takovému úkolu postavit, tedy jakou formou video zpracovat. Udělat tzv. stop motion video, sestříhat záběry, rozkreslit a dotvořit animaci? Ne, to nebylo to, co se pro tento účel hodilo. Tak jsem se rozhodla vyzkoušet něco nového – Papírové video.

A co to jako je „papírové video“? Šla jsem na to takhle – nakoupila jsem si pořádnou hromadu bílého kreslícího kartonu a v ateliéru jsem našla šíleně zaprášenou a dlouho nepoužívanou sadu skalpelových nožů. Pak jsem si jednotlivé postavy a kulisy vyřezala z kartonu, a následně upevnila na dlouhý pěnový pás z polystyrenu. Proč? No, jednoduše jsem potřebovala pevný základ, aby bylo možné přejíždět kamerou z levé strany na pravou, a to tak, aby se vždy v jednom „okénku“ znázornil jeden příběh. Brnkačka. Pak už jen zbývalo efektně nasvítit kulisy z druhé strany, aby vše působilo jako stínové divadlo. Natočený materiál jsem vložila do software Final Cut, doladila barvy et voila c’est fini. Můžeme servírovat. Teda, víte, jak to myslím. 

Jak dlouho vše trvalo?
Přibližně 10 dnů včetně práce s kamerou, vytvořením banneru a plakátu na stejnou akci. Bylo důležité, aby hlavní videopozvánka měla i svůj plakát, banner na facebook a vizuální styl byl, jak jinak, než jednotný.

Zaujalo vás příspěvek o zpracování videa? Máte zájem o podobné a chcete více informací? Klikněte sem. Případně si můžete prohlédnout další moje práce publikované na Facebooku nebo Instagramu.

Líbí se Vám papírové video? Nutně ho potřebujete pro svoji firemní prezentaci nebo jen pro Vaše potěšení? Nebo snad máte zájem o střih nebo stop motion video? Mám pro Vás návrh – napište mi a něco spolu vymyslíme.